Puitaia ehitamise meelespea

puitaed koos haljastusega

Maja ümbritsev aed loob elamiseks turvalise ja privaatse keskkonna, kuid ei maksa alahinnata selle visuaalset tähtsust. Tänapäeval on olemas palju erinevaid võimalusi, et ehitada igale hoonele sobiv aed, alates lihtsast võrkaiast kuni laotud kivimüürini. Kaunilt ja korralikult ehitatud puitaed on aga alati olnud klassikaline ja kaunis lahendus, mis sobib pea igale hoonetüübile. Olgu selleks siis traditsiooniline lippaed, maalähedane roigasaed või mõni modernsem lahendus. Puitaed sobib hästi ka müratõkkeks tiheda liiklusega tänava või suure maantee ääres. Lisaks on puit mitmekesine ehitusmaterjal, millele saab materjalivaliku, värvi ja töötlemisega anda just sinu koduga sobiva ilme.

Puitaia kõrgus ja tihedus

Aia standardmõõt on 1,5 meetrit. Kõrgema aia ehitamiseks võib olla vajalik see kohaliku omavalitsusega kooskõlastada. Heaks tooniks on ehitada sarnase kõrgusega aed nagu naabruses paiknevatel kruntidel.

Veendu, et aed ja aiapostid mahuksid sinu territooriumi piiridesse ning tee kindlaks maa sees asuvate elektrikaablite ja veetorude asukoht. 

Aiapostid peaksid olema paigutatud üksteisest 2,5 meetri kaugusele ning vertikaalsete lippide kaugus umbkaudu 2 sentimeetrit. Eriti juhul, kui puitaiaga soovitakse territooriumile privaatsust tuua. Maapinna ja puitosade vahe peaks olema minimaalselt 100 mm, et vältida liigniiskust ja puidu mädanemist. 

Puitaed vajab värskendamist? Võta ühendust siin.

Aiapostid

Esimese sammuna tuleb paika seada aiapostid. Kui vanad on juba olemas, siis tuleb need üle vaadata ja vajadusel hooldada, et uus aed kaua vastu peaks.

Metallpostid on lihtne ja kauakestev lahendus, kui need eelnevalt katta roostetõrjet sisaldava metallvärviga. 

Teise variandina saab kasutada eelnevalt immutatud puitposte, mille puhul ei pea kartma mädanemisohtu ka siis kui need maa sisse kaevata. Tasub veenduda, et kõik puitposti osad on puidukaitsevahendiga hoolikalt töödeldud.

Vaata näiteid tehtud töödest siin. 

Aialipid

Vertikaalsed aialipid on klassikaline valik, mis loob aiale kena ja traditsioonilise ilme. Horisontaalsed aialipid sobivad jällegi modernse arhitektuuriga ja nende paigaldamine on vähem ajamahukas, sest kasutatakse laiemaid puitlaudu ning nende vahele jäetakse rohkem ruumi. Tavaliselt valitakse horisontaalsed aialipid juhul, kui ka maja katmiseks on kasutatud horisontaalseid laudu. Vanaaegsete maakodude ümber sobib ka roigasaed, mida on lihtne paigaldada ja mis loob rustikaalse miljöö. Küll aga kipub roigasaeg olema vähem vastupidav ja ei paku privaatsust. 

Puit võib olla vastupidav valik, kui seda õigesti töödelda. Selleks aga tasub kasutada eelnevalt immutatud puitlaudu, mis ennetab mädanemist. Korralik immutamine on küll kallim, kuid pikendab oluliselt puidu eluiga, kaitsedes seda seente, hallituse ja putukate eest. Immutatud puitu ei pea ka hiljem puidukaitsevahenditega töötlema. Et aga immutatud puit ei ole kaitstud UV-kiirte eest, tuleks see ühe kuni kahe aasta pärast üle värvida.

Aialippide värvi valimisel tasub eelistada tooteid, mis imbuvad puidu pinda, et ennetada puidu lõhenemist ja liigsest niiskusest tulenevaid probleeme. Hele värv määrdub kiiremini ja vajab tihedamat ülevärvimist. Tume värv on praktilisem valik, kuid kruusatee ääres asuval aial paistab jällegi tolm rohkem välja. Värvimisel tuleb eriti hoolega töödelda puitlippide otsasid, sest sealt kaudu pääseb niiskus lihtsamalt sisse.

Puitaed vajab regulaarset hooldust, et tema eluiga pikendada. Iga 6 – 7 aasta tagant tuleb värvi värskendada ja otsi töödelda. Korralikult ehitatud ja hooldatud puitaed on pea igale krundile kauniks lisandiks.

Vajad ehitusel abi? Kirjuta/helista meile: 

Tel. 58252525

e-post: taivo@taivoehitus.ee

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga